Retro hry…vzpomínáte?

Stavění bunkrů z dek a přikrývek
Tohle byla věc, kterou jsme jako děti milovali. Vždycky jsme si přehodili deku přes stůl a hned byl na světě „jednopokoják“. Někdy jsme se do toho tak zabrali, že jsme přistavovali další pokoje pomocí kolíčků a upevnění na parapety oken, kliky od dveří apod. Problém samozřejmě nastal s bouráním a uklízením, do toho už se standardně nikomu nechce. Zkuste se vrátit do dětských let a postavte si s dětmi bunkr!


Přebírání provázku
Tato hra s provázkem byla populární snad v každé generaci. Z mého pohledu je zároveň výhodou i nevýhodou to, že můžete pokračovat snad donekonečna a střídat obrazce jako voda, kolébka, oko apod.
Jméno, město, stát, zvíře, věc, rostlina
Při této hře toho taky tolik nepotřebujete. Stačí papír a tužka pro každého hráče. U nás doma frčela sestava – jméno, město, stát, zvíře, věc a rostlina. Ale každá rodina si může sestavu kreativně upravit dle svého. Pak už jen nakreslit tabulku. Když je příprava hotová, tak jeden ze soutěžících začne v duchu říkat abecedu a jiný ho zastaví slovíčkem stop. Ve chvíli, kdy se písmeno vysloví nahlas (například B), začínají hráči do tabulky zapisovat (například Barbora, Brno, Brazílie, Beran, Buben, Buk). Kdo má první vyplněno, zastaví ostatní. Pak se sečtou body za každé vyplněné slovo. Na konci deseti kol se sečtou body a ten, který má nejvíc, vyhrál.
Co se v pokoji změnilo?
Většinou jsme hráli hru, co se ve třídě (školní) změnilo. Ale tato hra na pozornost se dá hrát i v dětském pokojíčku. Například děti jdou za dveře a rodič jim přemístí pár věcí v pokoji. Ten, kdo uhodne nejvíce změněných věcí, vyhraje.
Lodě
Tato hra má několik podob. Od bílého papíru, který je uprostřed rozdělen čárou (a každý hráč si na svou půlku nakreslí puntíky, které se mu pak snaží druhý hráč jedním tahem tužkou zasáhnout) až po klasické lodě na čtverečkovaném papíře. Tato populární hra se později dočkala i PC zpracování.

1.Překážková dráha
„Postavit“ ji můžete kdekoli v přírodě. V lese máte ale víc možností, jaké aktivity do dráhy včlenit. Začít můžete slalomem mezi stromy, pokračovat skákáním přes pařez, rovnováhu si vyzkoušíte na useknutém kmeni stromu, hod do dálky šiškou také není k zahození. Určitě v tom ale děti nenechte samotné a zapojte se taky. Děti rády soutěží a vítězí.
2.Geocatching
Stačí nainstalovat jakoukoli geocatchingovou appku na mobil a trasa procházky a program je připravený. A pokud si ještě k tomu doma s dětmi připravíte svoji vlastní kešku, kterou pak děti schovají, motivace ke hře bude o to větší.
3.Šipkovaná
Pokud je vás v rodině více, můžete se venku rozdělit na dvě skupinky. Jedna vyrazí v předstihu a druhá ji bude podle šipek hledat. Tuto hru si všichni určitě dobře pamatujeme. V době mého dětství to byla hodně oblíbená hra, a kdyby tehdy moje maminka věděla, jak daleko jsem byla díky šipkám za barákem či vesnicí, radost by tehdy neměla.
Doma si můžete s dětmi v předstihu připravit pro hledající skupinku úkoly. Jen pozor, trať musíte volit takovou, abyste minimalizovali kontakt s ostatními lidmi a zároveň vás vaši nejbližší opravdu našli.
4.Hry našeho dětství
Určitě si všichni vzpomeneme na hry, které jsme jako děti hrávali v dobách, kdy jsme chodili do školy. Od skákání panáků či přes švihadlo, po hru cukr káva limonáda anebo Honzo, stávej, cvrnkání kuliček…
5.Malované obrázky na chodníku
Pokud se vám nechce do lesa, parku či nikam moc chodit, stačí vzít jen křídu a vyzdobit si vaši oblíbenou cestu do školky, školy.
6.Vyrazit můžete ale i na kolo, koloběžku či kamkoli do přírody…